Cubot Max 3
$109.99
Cubot MAX 3 Smartphone 6.95″ Ultra Large Screen 48MP Triple Camera Cellphone 5000mAh Battery Celular NFC 64GB ROM Android 11 OTG
Add to CompareDescription
Screen |
|---|
| Technology | LCD IPS |
| Touchscreen | capacitive touch screen |
| color depth | 16M |
| Screen size | 6.95″ inches |
| screen area | |
| Ratio (Height:Width) | 21:9 (H:W) |
| Ratio (screen:body) | 86% |
| Resolution | 720 x 1640 px |
| pixels per inch | 258 PPI |
Cameras |
|---|
| Main Camera | 48 MP, Triple |
| Features |
-48 MP, ƒ/ 1.8, (wide-angle), 0.80 µm
-5 MP, ƒ/ 2.4, (macro),
-0.3 MP, (frame depth) |
| Features | LED flash |
| Video recording | 1080p video |
| Front Camera, Selfie | 16 MP, Unique |
| Features | -16MP, ƒ/2.2 |
Performances |
|---|
| Operation System (Os) | Android 11 Red Velvet Cake |
| Chipset | – MediaTek Helio A25 (MT6762D) (12 nm) |
| Processor (CPU) |
| – 8-Core (4x Cortex A53 1.8 GHz + 4x Cortex A53 1.5 GHz) |
| Graphics Processing Unit (GPU) | IMG PowerVR GE8320 650 MHz |
| Memory card | |
| Internal memory | 4GB 64GB, 4GB · 64GB |
| Antutu 8 Score | 93510 |
Communication and Connectivity |
|---|
| SIM card | Double SIM, double standby (Nano SIM + Nano SIM) |
| Cellular network | 2G / 3G / 4G / |
View All Network Frequencies: |
| internet speed | |
| GPRS | Yes |
| Edge | Yes |
| Wi-Fi | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| GPS | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| USB | Oui, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP |
Music and Audio |
|---|
| Radio | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Other Features |
|---|
| – Sensors – Fingerprint sensor (on back panel), Proximity sensor, Accelerometer, gyroscope, Magnetometer, Infrared port |
Compare with similar products
compare this product with similar products from this category
Current Product: Cubot Max 3
Price$109.99
ExcerptCubot MAX 3 Smartphone 6.95" Ultra Large Screen 48MP Triple Camera Cellphone 5000mAh Battery Celular NFC 64GB ROM Android 11 OTG
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra
Price$1,200.00
Excerpt| Network Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Announced | 2024, September 26 |
| Status | Available. Released 2024, October 03 |
| Body Dimensions | 326.4 x 208.6 x 5.4 mm (12.85 x 8.21 x 0.21 in) |
| Weight | 718 g (Wi-Fi), 723 g (5G) (1.58 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Water Resistance | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Stylus | 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Frame | Enhanced Armor aluminum |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Display Size | 14.6 inches, 617.8 cm² (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1848 x 2960 pixels, 16:10 ratio (~239 ppi density) |
| Platform OS | Android 14, One UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM (UFS) |
| Main Camera | Dual 13 MP, f/2.0 (wide), 8 MP, f/2.2 (ultrawide) |
| Main Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Main Camera Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | Dual 12 MP, f/2.2 (wide), 12 MP, f/2.4 (ultrawide) |
| Selfie Camera Features | HDR |
| Selfie Camera Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO (cellular model only) |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Li-Po 11200 mAh |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Models | SM-X920, SM-X926B, SM-X926N, SM-X920N |
Samsung Galaxy Tab S10 Plus
Price$1,000.00
Excerpt| Network Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| Launch | Announced: 2024, September 26 |
| Body Dimensions | 285.4 x 185.4 x 5.6 mm (11.24 x 7.30 x 0.22 in) |
| Weight | 571 g (Wi-Fi), 576 g (5G) (1.26 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Water Resistance | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Stylus | 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Display Size | 12.4 inches, 446.1 cm² (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1752 x 2800 pixels, 16:10 ratio (~266 ppi density) |
| Platform OS | Android 14, One UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Storage | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Main Camera | Dual: 13 MP (wide), 8 MP (ultrawide) |
| Main Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Main Camera Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 12 MP, f/2.4 (ultrawide) |
| Selfie Camera Features | HDR |
| Selfie Camera Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | Stereo speakers (4 speakers), Tuned by AKG |
| Comms WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO (cellular model only) |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| Features | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, Wireless Samsung DeX |
| Battery Type | Li-Po 10090 mAh |
| Battery Charging | 45W wired |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Models | SM-X820, SM-X826B, SM-X820N, SM-X826N |
Price$567.00
Excerpt| Network Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | Announced: 2024, September 19
Released: 2024, October 05 |
| Body Dimensions | 158.0 x 76.5 x 8.4 mm (6.22 x 3.01 x 0.33 in) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nits peak brightness |
| Display Size | 6.4 inches, 103.2 cm² (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| OS | Android 14, up to 5 major Android upgrades, One UI 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4, 4x2.96 GHz Cortex-A715, 3x2.27 GHz Cortex-A510) |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, UFS 4.0 |
| Main Camera | Triple: 50 MP (wide), 12 MP (ultrawide), 8 MP (telephoto) |
| Main Camera Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Main Camera Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@240fps |
| Selfie Camera | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), HDR |
| Selfie Camera Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | Stereo speakers, No 3.5mm jack |
| Comms WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, compass, gyro |
| Battery Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 25W wired, 15W wireless (Qi), 4.5W reverse wireless |
| Colors | Graphite, Lavender, Mint, White, Blue |
| Performance (AnTuTu) | 1,400,000+ (approx.) |
| GeekBench | Single-core: 1600, Multi-core: 5000+ |
| Display Performance | 1750 nits peak brightness (measured) |
| Loudspeaker | -26.4 LUFS (Good) |
Price$99.00
Excerpt| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | Announced: 2024, August 16
Released: 2024, August 22 |
| Body Dimensions | 167.3 x 77.3 x 8 mm (6.59 x 3.04 x 0.31 in) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM
Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM (eMMC 5.1) |
| Main Camera | Dual: 50 MP (wide), 2 MP (depth) |
| Main Camera Features | LED flash |
| Main Camera Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera | 8 MP (wide), f/2.0 |
| Sound | Loudspeaker: Yes, 3.5mm jack: Yes |
| Comms WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Li-Po 5000 mAh |
| Models | SM-A065F, SM-A065F/DS, SM-A065M, SM-A065M/DS |
| SAR EU | 0.44 W/kg (head), 1.08 W/kg (body) |
| Price | $79.39 / €97.00 / £92.00 / ₹7,499 |
| Tests - AnTuTu | 182064 (v9), 247675 (v10) |
| Tests - GeekBench | 1273 (v5), 1276 (v6) |
| Tests - 3DMark | 188 (Wild Life Extreme) |
| Display Performance | 1484:1 contrast ratio, 564 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -27.7 LUFS (Good) |
| Battery (new) | Active use score 13:50h |
Reviews
There are no reviews yet.