Samsung Galaxy Z Flip4 5G
$628.00
Samsung Galaxy Z Flip4 8G 128G 5G Smartphone Flip4 Snapdragon 8+ Gen 1 6.7” 120Hz refresh rate 25W Fast Charge Mobile Phone
Add to CompareDescription
| BODY | Dimensions | Unfolded: 165.2 x 71.9 x 6.9 mm
Folded: 84.9 x 71.9 x 15.9-17.1 mm |
|---|
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Build | Plastic front (opened), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins)
Armor aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) |
| DISPLAY | Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
|---|
| Size | 6.7 inches, 101.5 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~426 ppi density) |
| Cover display:
Super AMOLED, 1.9 inches, 260 x 512 pixels (Gorilla Glass Victus+) |
| PLATFORM | OS | Android 12, One UI 4.1.1 |
|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| MAIN CAMERA | Dual | 12 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm |
|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|
| Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| BATTERY | Type | Li-Po 3700 mAh, non-removable |
|---|
| Charging | 25W wired, 50% in 30 min (advertised)
15W wireless
4.5W reverse wireless |
Compare with similar products
compare this product with similar products from this category
Current Product: Samsung Galaxy Z Flip4 5G
Price$628.00
Excerpt Samsung Galaxy Z Flip4 8G 128G 5G Smartphone Flip4 Snapdragon 8+ Gen 1 6.7'' 120Hz refresh rate 25W Fast Charge Mobile Phone
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra
Price$1,200.00
Excerpt| Network Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Announced | 2024, September 26 |
| Status | Available. Released 2024, October 03 |
| Body Dimensions | 326.4 x 208.6 x 5.4 mm (12.85 x 8.21 x 0.21 in) |
| Weight | 718 g (Wi-Fi), 723 g (5G) (1.58 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Water Resistance | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Stylus | 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Frame | Enhanced Armor aluminum |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Display Size | 14.6 inches, 617.8 cm² (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1848 x 2960 pixels, 16:10 ratio (~239 ppi density) |
| Platform OS | Android 14, One UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM (UFS) |
| Main Camera | Dual 13 MP, f/2.0 (wide), 8 MP, f/2.2 (ultrawide) |
| Main Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Main Camera Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | Dual 12 MP, f/2.2 (wide), 12 MP, f/2.4 (ultrawide) |
| Selfie Camera Features | HDR |
| Selfie Camera Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO (cellular model only) |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Li-Po 11200 mAh |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Models | SM-X920, SM-X926B, SM-X926N, SM-X920N |
Samsung Galaxy Tab S10 Plus
Price$1,000.00
Excerpt| Network Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| Launch | Announced: 2024, September 26 |
| Body Dimensions | 285.4 x 185.4 x 5.6 mm (11.24 x 7.30 x 0.22 in) |
| Weight | 571 g (Wi-Fi), 576 g (5G) (1.26 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Water Resistance | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Stylus | 2.8ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Display Size | 12.4 inches, 446.1 cm² (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1752 x 2800 pixels, 16:10 ratio (~266 ppi density) |
| Platform OS | Android 14, One UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Storage | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Main Camera | Dual: 13 MP (wide), 8 MP (ultrawide) |
| Main Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Main Camera Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 12 MP, f/2.4 (ultrawide) |
| Selfie Camera Features | HDR |
| Selfie Camera Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | Stereo speakers (4 speakers), Tuned by AKG |
| Comms WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO (cellular model only) |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| Features | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, Wireless Samsung DeX |
| Battery Type | Li-Po 10090 mAh |
| Battery Charging | 45W wired |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Models | SM-X820, SM-X826B, SM-X820N, SM-X826N |
Price$567.00
Excerpt| Network Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | Announced: 2024, September 19
Released: 2024, October 05 |
| Body Dimensions | 158.0 x 76.5 x 8.4 mm (6.22 x 3.01 x 0.33 in) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nits peak brightness |
| Display Size | 6.4 inches, 103.2 cm² (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| OS | Android 14, up to 5 major Android upgrades, One UI 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4, 4x2.96 GHz Cortex-A715, 3x2.27 GHz Cortex-A510) |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, UFS 4.0 |
| Main Camera | Triple: 50 MP (wide), 12 MP (ultrawide), 8 MP (telephoto) |
| Main Camera Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Main Camera Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@240fps |
| Selfie Camera | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), HDR |
| Selfie Camera Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | Stereo speakers, No 3.5mm jack |
| Comms WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, compass, gyro |
| Battery Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 25W wired, 15W wireless (Qi), 4.5W reverse wireless |
| Colors | Graphite, Lavender, Mint, White, Blue |
| Performance (AnTuTu) | 1,400,000+ (approx.) |
| GeekBench | Single-core: 1600, Multi-core: 5000+ |
| Display Performance | 1750 nits peak brightness (measured) |
| Loudspeaker | -26.4 LUFS (Good) |
Price$99.00
Excerpt| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | Announced: 2024, August 16
Released: 2024, August 22 |
| Body Dimensions | 167.3 x 77.3 x 8 mm (6.59 x 3.04 x 0.31 in) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM
Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM (eMMC 5.1) |
| Main Camera | Dual: 50 MP (wide), 2 MP (depth) |
| Main Camera Features | LED flash |
| Main Camera Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera | 8 MP (wide), f/2.0 |
| Sound | Loudspeaker: Yes, 3.5mm jack: Yes |
| Comms WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Li-Po 5000 mAh |
| Models | SM-A065F, SM-A065F/DS, SM-A065M, SM-A065M/DS |
| SAR EU | 0.44 W/kg (head), 1.08 W/kg (body) |
| Price | $79.39 / €97.00 / £92.00 / ₹7,499 |
| Tests - AnTuTu | 182064 (v9), 247675 (v10) |
| Tests - GeekBench | 1273 (v5), 1276 (v6) |
| Tests - 3DMark | 188 (Wild Life Extreme) |
| Display Performance | 1484:1 contrast ratio, 564 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -27.7 LUFS (Good) |
| Battery (new) | Active use score 13:50h |
Reviews
There are no reviews yet.